See appaa on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*appadak"
},
"expansion": "Proto-Finnic *appadak",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-pro",
"3": "*appa-"
},
"expansion": "Proto-Uralic *appa-",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "apama"
},
"expansion": "Estonian apama",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "appoa"
},
"expansion": "Karelian appoa",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "apta"
},
"expansion": "Veps apta",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "se",
"2": "vuohpput"
},
"expansion": "Northern Sami vuohpput",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *appadak, from Proto-Uralic *appa-. Cognate with Estonian apama, Karelian appoa, Veps apta and Northern Sami vuohpput.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-kaivaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pp-p gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "56*B/kaivaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "apan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "apat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "apamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "apatte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "appavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "apetaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei apeta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "apoin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "apoit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "apoimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "apoitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "appoivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "apettiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "appaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en appaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "appaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et appaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei appaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "appaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme appaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "appaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette appaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "appaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät appaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "apettaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei apettaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön appako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "appakaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme appako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "appakaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää appako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "appakoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt appako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "apettakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön apettako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "appanen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en appane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "appanet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et appane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appanee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei appane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "appanemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme appane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "appanette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette appane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "appanevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät appane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "apettaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei apettane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "appaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "appava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "apettava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-kaivaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "appaakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "appaaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "appaaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appaaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "appaakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "appaaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-kaivaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "appaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "apettaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "appama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-kaivaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "appaessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "appaessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "appaessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appaessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "appaessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "appaessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-kaivaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "appamaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "appaen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "appamassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "appamasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "appamaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "appamalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "appamatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "appaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "apettaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "appaminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-kaivaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "appamaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "appamaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "appamaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appamaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "appamaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "appamaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "appaa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "appaa",
"name": "fi-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "a",
"2": "pp",
"3": "p",
"4": "a"
},
"name": "fi-conj-kaivaa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "ape"
},
{
"word": "appaminen"
}
],
"glosses": [
"to eat ravenously, to devour"
],
"id": "en-appaa-fi-verb-erI3W1wO",
"links": [
[
"eat",
"eat"
],
[
"ravenously",
"ravenously"
],
[
"devour",
"devour"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to eat ravenously, to devour"
],
"synonyms": [
{
"word": "ahmia"
},
{
"word": "hotkia"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑpːɑːˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝pːɑ̝ː(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑpːɑː"
}
],
"word": "appaa"
}
{
"derived": [
{
"word": "ape"
},
{
"word": "appaminen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*appadak"
},
"expansion": "Proto-Finnic *appadak",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-pro",
"3": "*appa-"
},
"expansion": "Proto-Uralic *appa-",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "apama"
},
"expansion": "Estonian apama",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "krl",
"2": "appoa"
},
"expansion": "Karelian appoa",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "apta"
},
"expansion": "Veps apta",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "se",
"2": "vuohpput"
},
"expansion": "Northern Sami vuohpput",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *appadak, from Proto-Uralic *appa-. Cognate with Estonian apama, Karelian appoa, Veps apta and Northern Sami vuohpput.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-kaivaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pp-p gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "56*B/kaivaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "apan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "apat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "apamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "apatte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "appavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "apetaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei apeta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "apoin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "apoit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appoi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "apoimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "apoitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "appoivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "apettiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "appaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en appaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "appaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et appaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei appaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "appaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme appaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "appaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette appaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "appaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät appaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "apettaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei apettaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä apa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön appako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "appakaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme appako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "appakaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää appako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "appakoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt appako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "apettakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön apettako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "appanen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en appane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "appanet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et appane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appanee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei appane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "appanemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme appane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "appanette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette appane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "appanevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät appane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene appaneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "apettaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei apettane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "appaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "appava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "apettava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-kaivaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "appaakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "appaaksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "appaaksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appaaksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "appaakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "appaaksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-kaivaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "appanut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "apettu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "appaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "apettaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "appama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-kaivaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "appaessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "appaessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "appaessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appaessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "appaessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "appaessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-kaivaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "appamaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "appaen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "appamassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "appamasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "appamaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "appamalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "appamatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "appaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "apettaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "appaminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-kaivaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "appamaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "appamaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "appamaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "appamaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "appamaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "appamaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "appaa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "appaa",
"name": "fi-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "a",
"2": "pp",
"3": "p",
"4": "a"
},
"name": "fi-conj-kaivaa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kaivaa-type verbs",
"Finnish lemmas",
"Finnish terms derived from Proto-Finnic",
"Finnish terms derived from Proto-Uralic",
"Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
"Finnish terms inherited from Proto-Uralic",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish transitive verbs",
"Finnish verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑpːɑː",
"Rhymes:Finnish/ɑpːɑː/2 syllables"
],
"glosses": [
"to eat ravenously, to devour"
],
"links": [
[
"eat",
"eat"
],
[
"ravenously",
"ravenously"
],
[
"devour",
"devour"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to eat ravenously, to devour"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑpːɑːˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝pːɑ̝ː(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑpːɑː"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "ahmia"
},
{
"word": "hotkia"
}
],
"word": "appaa"
}
Download raw JSONL data for appaa meaning in All languages combined (22.8kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: appaa/Finnish '5th' base_tags=set()",
"path": [
"appaa"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "appaa",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.